Den här bilden är tagen av en vän till mig. Det är hans deklaration i år.

Deklarationen innehåller en privat K4, två privata k10 för fåmansbolag och inkomstdeklarationer för två AB.

Att denna deklaration blir så omfattande att den kräver extra frimärken att skicka in beror på reglerna om fåmansbolag.

Inför lagen är inte alla bolag lika. Har ditt företag få ägare gäller andra regler än om den har många. Enligt politikerna är småföretagare i första hand skattefuskare och inte tillväxt- och jobbskapare.

Köper du aktier i ett stort företag behöver du bara deklarera extra när du köper och säljer aktierna. Investerar du däremot i ett litet företag är det något fuffens och du måste granskas. Varje år du äger aktierna tillkommer en extra deklarationsbörda.

Tyvärr verkar detta vara ett genomgående tema hos alla våra politiker idag. Riksrevisionen konstaterar att alliansregeringen har misslyckats med att göra det enklare för företagare. Det enda av betydelse som skett sedan 2006 är slopandet av revisorsplikten, och det var ett EU-direktiv som Moderaterna såg till att Sverige blev sist i Europa med att införa (borträknat Malta, där plikten fortfarande gäller). Moderaternas motivering: ”Det skulle bli färre skatteintäkter”.

I politikernas ögon är vi i första hand skattesubjekt och idag är sista dagen att fullgöra sin medborgerliga plikt.  Om du bor i Sverige. Vi som bor i utlandet kan vänta en månad till.